BMO Vancouver Marathon
May 2027
Vancouver V6B 3X8
Vancouver V6B 3X8
Wettbewerbe
- 8k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 2, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 2, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 2, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1180/1003830/2026-05-15 08:09:02