Footstock Race Weekend
May 2026
Cochrane T4C 1K5
Cochrane T4C 1K5
Wettbewerbe
- 5k
- Relay duathlon (42,7 km)
- Duathlon (42,7 km)
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | duathlon |
| Running: | 5 K |
| Cycling: | 37.7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | duathlon |
| Running: | 5 K |
| Cycling: | 37.7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1236/963686/2025-06-13 00:11:02