Toronto Marathon
May 2027
Toronto M2N 5V7
Toronto M2N 5V7
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 26.2M relay
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1436/1002589/2026-05-13 08:39:02