Sparkasse Altarmlauf Wallsee
Fri, May 1, 2026
3313 Wallsee
3313 Wallsee
Wettbewerbe
- 8k Nordic walk
- 8.5k
- 8.5k relay
Race Overview
| Date: | Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 50 meters |
| Maximum number of entries: | 300 starters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 50m and descents with a total elevation loss of 50m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josefstraße, 3313 Wallsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 60 meters |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 60m and descents with a total elevation loss of 60m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josefstraße, 3313 Wallsee
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8.5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josefstraße, 3313 Wallsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
9138/989496/2026-01-05 17:27:03