29. Braunsteichlauf Weißwasser
02943 Weißwasser
- 3k
- 5k
- 5k Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:55 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weißwasser, Am Braunsteichgraben 6, Kindererholungszentrum Am Braunsteich e.V.
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Bautzener Str. 8
02943 Weißwasser
Tel.: 0152/33734356
Email: tsg.boxberg_lauf@yahoo.de
Links: Official race info |
Website
9385/990618/2026-01-21 20:17:04