34. Dreiländer-Lauf Basel/St. Louis/Weil a. Rhein – Schweiz / Deutschland / Frankreich
Sun, May 17, 2026
4051 Basel
4051 Basel
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start- und Zielzone auf dem Marktplatz in Basel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start- und Zielzone auf dem Marktplatz in Basel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start- und Zielzone auf dem Marktplatz in Basel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start- und Zielzone auf dem Marktplatz in Basel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start- und Zielzone auf dem Marktplatz in Basel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start- und Zielzone auf dem Marktplatz in Basel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Verein Dreiländer-Lauf Basel
Rämelstrasse 5
4055 Basel
Switzerland
Tel.: +41 79 279 14 35
Email: martin@3laenderlauf.org
Links: Official race info |
Website
Rämelstrasse 5
4055 Basel
Switzerland
Tel.: +41 79 279 14 35
Email: martin@3laenderlauf.org
Links: Official race info |
Website
806/999518/2026-04-25 15:59:02