13. i-Lauf, Lauf für Inklusion in Gelnhausen
Sun, April 26, 2026
63571 Gelnhausen
63571 Gelnhausen
Wettbewerbe
- 0.4k
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 10k
- 10k relay
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.4 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportanlage Gelnhausen, Freigerichtstrasse 11, 63571 Gelnhausen
When:
Sun, 04.22, 18 until 12:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 0.001 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportanlage Gelnhausen, Freigerichtstrasse 11, 63571 Gelnhausen
When:
Sun, 04.22, 18 until 12:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 0.002 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportanlage Gelnhausen, Freigerichtstrasse 11, 63571 Gelnhausen
When:
Sun, 04.22, 18 until 12:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 2.5 / 2.5 / 2.5 / 2.5 km |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 0.002 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportanlage Gelnhausen, Freigerichtstrasse 11, 63571 Gelnhausen
When:
Sun, 04.22, 18 until 12:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Lebenshilfe Gelnhausen e. V.
Gelnhäuser Str. 94
63589 Linsengericht-Altenhaßlau
Germany
Email: walter.barbara-ann@lebenshilfe-ggmbh.de
Links: Official race info |
Website
Gelnhäuser Str. 94
63589 Linsengericht-Altenhaßlau
Germany
Email: walter.barbara-ann@lebenshilfe-ggmbh.de
Links: Official race info |
Website
8501/983681/2025-11-02 12:05:04