42. Reisberglauf
Sat, May 2, 2026
9431 St. Marein - Wolfsberg
9431 St. Marein - Wolfsberg
Wettbewerbe
- 9.2k Nordic walk
- 9.2k Mountain run (relay)
- 9.2k Mountain run
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 9.2 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Mountain run |
| Distance: | 9.2 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Mountain run |
| Distance: | 9.2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 610 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 610m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5457/989624/2026-01-09 16:27:03