38. Oesterweger Feuerwehrlauf
33775 Versmold-Oesterweg
- 2.5k
- 6k Walk
- 6k
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:35 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | to 15 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers, women for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Age groups
Children's age groups:
| M/F 3: | year of birth 2023 |
| M/F 4: | year of birth 2022 |
| M/F 5: | year of birth 2021 |
| M/F 6: | year of birth 2020 |
| M/F 7: | year of birth 2019 |
| M/F 8: | year of birth 2018 |
| M/F 9: | year of birth 2017 |
| M/F 10: | year of birth 2016 |
| M/F 11: | year of birth 2015 |
Youth age groups:
| M/F 12: | year of birth 2014 |
| M/F 13: | year of birth 2013 |
| M/F 14: | year of birth 2012 |
| M/F 15: | year of birth 2011 |
children/youth
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | everybody |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 4-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers, women for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
children/youth
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | everybody |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 4-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers, women for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
children/youth
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers, women for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
What:
Showers for all races.
Where:
Rund um das Feuerwehrgerätehaus
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Oesterweger Str. 33
33775 Versmold
Germany
Email: info@lz-oesterweg.de
Links: Official race info |
Website
4905/978958/2025-09-28 18:49:03