6000D
August 2026
73210 Aime
73210 Aime
Wettbewerbe
- 1.5k
- 5k
- 11k
- 27k
- 65k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 1.5 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 27 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 65 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
6837/973188/2025-08-14 00:11:03