AdventureWalk Thüringen
April 2027
07745 Jena
07745 Jena
Wettbewerbe
- 28k Hiking
- 52k Hiking
- 37k Hiking
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 28 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 690 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 690m and descents with a total elevation loss of 690m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
StrandSchleicher, Schleichersee, 07745 Jena
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 52 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1050 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1050m and descents with a total elevation loss of 1050m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
StrandSchleicher, Schleichersee, 07745 Jena
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 37 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 510 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 510m and descents with a total elevation loss of 510m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
StrandSchleicher, Schleichersee, 07745 Jena
Nearby accommodations
Contact
17246/1000756/2026-05-01 06:41:05