5. AHRTuS-Lauf mit Ahrtal-TEAM-Cup
Sun, June 28, 2026
53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
Wettbewerbe
- 5k
- 6.2k Walk/Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tunnelstrasse 20, 53505 Altenahr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ahrhutstraße 2, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 6.2 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tunnelstrasse 20, 53505 Altenahr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ahrhutstraße 2, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tunnelstrasse 20, 53505 Altenahr
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ahrhutstraße 2, 53474 Bad Neuenahr-Ahrweiler
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5750/980918/2025-10-12 12:47:02