ALB-GOLD Trophy
September 2026
72525 Münsingen
72525 Münsingen
Wettbewerbe
- 29k Mountain biking
- 41k Mountain biking
- 82k Mountain biking
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Mountainbike |
| Distance: | 29 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 550 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 550m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grafenecker Straße, 72525 Münsingen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Mountainbike |
| Distance: | 41 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 840 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 840m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grafenecker Straße, 72525 Münsingen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Mountainbike |
| Distance: | 82 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1590 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1590m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Grafenecker Straße, 72525 Münsingen
Nearby accommodations
Contact
17082/979122/2025-10-02 00:11:06