Albers Neuenkirchener Dorflauf
Sun, June 7, 2026
17498 Neuenkirchen
17498 Neuenkirchen
Wettbewerbe
- 6k Walk
- 6k
- 6k Inline skating
- 6k Handcycling
- 12k Inline skating
- 12k Handcycling
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wampener Straße, 17498 Neuenkirchen b.Greifswald, MV
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wampener Straße, 17498 Neuenkirchen b.Greifswald, MV
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | (inline) skating |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | children & students |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wampener Straße, 17498 Neuenkirchen b.Greifswald, MV
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wampener Straße, 17498 Neuenkirchen b.Greifswald, MV
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | (inline) skating |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wampener Straße, 17498 Neuenkirchen b.Greifswald, MV
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wampener Straße, 17498 Neuenkirchen b.Greifswald, MV
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14142/984600/2025-11-20 13:35:04