Alpin Team Trail
Sat, September 26, 2026
87766 Werfenweng
87766 Werfenweng
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 23k Trailrun
- 52k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ikarus Festival Area /Junkersstraße, 87766 Memmingerberg
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 23 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3450 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3450m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ikarus Festival Area /Junkersstraße, 87766 Memmingerberg
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 52 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3450 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3450m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ikarus Festival Area /Junkersstraße, 87766 Memmingerberg
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28094/989015/2025-12-27 22:37:05