Arctic Marathon Finland
Rovaniemi
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | expected Friday, March 5, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 25 meters |
Remarks: What's included
Transfers, activities, trophy party, jacket, finisher medal, accommodations and all meals are included apart of the marathon services.
Registrations must be made through the official website and with the package and at the official hotels
Video
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Santa Claus Village , Rovaniemi, Rovaniemi
Race Overview
| Date: | expected Friday, March 5, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 56 meters |
Remarks: What's included
Transfers, activities, trophy party, jacket, finisher medal, accommodations and all meals are included apart of the marathon services.
Registrations must be made through the official website and with the package and at the official hotels
Video
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Santa Claus Village , Rovaniemi, Rovaniemi
Race Overview
| Date: | expected Friday, March 5, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Remarks: What's included
Transfers, activities, trophy party, jacket, finisher medal, accommodations and all meals are included apart of the marathon services.
Registrations must be made through the official website and with the package and at the official hotels
Video
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Santa Claus Village , Rovaniemi, Rovaniemi
Nearby accommodations
Contact
26900/993657/2026-03-18 09:11:04