29. Bad Essener Abendlauf
Fri, July 3, 2026
49152 Bad Essen
49152 Bad Essen
Wettbewerbe
- 2.4k relay
- 3.3k
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.4 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 5-person relay |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lindenstraße, 49152 Bad Essen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lindenstraße, 49152 Bad Essen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lindenstraße, 49152 Bad Essen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7159/986538/2025-11-29 12:45:03