Belfast City Marathon
May 2026
Belfast BT7 2EW
Belfast BT7 2EW
Wettbewerbe
- 5k
- 8M Walk
- 26.2M relay
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Shaftesbury Community & Recreation Centre, Belfast
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 8 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Shaftesbury Community & Recreation Centre, Belfast
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Shaftesbury Community & Recreation Centre, Belfast
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Shaftesbury Community & Recreation Centre, Belfast
Nearby accommodations
Contact
581/956734/2025-05-13 09:11:02