Der Quälspass am Dreisessel
Sat, July 18, 2026
94089 Neureichenau
94089 Neureichenau
Wettbewerbe
- 11k Mountain biking
- 10.0k Hiking
- 10.0k
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 663 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 663m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, 94089 Neureichenau
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.97 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 658 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 658m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, 94089 Neureichenau
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.97 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 658 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 658m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, 94089 Neureichenau
Nearby accommodations
Contact
1921/992516/2026-02-27 17:09:03