Berlin City Triathlon
Sun, June 7, 2026
14053 Berlin
14053 Berlin
Wettbewerbe
- Triathlon (16,2 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (Olympic distance)
- Relay triathlon (Half distance )
- Triathlon (Half distance )
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:20 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 13 K |
| Running: | 2.8 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 4.5 M |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 4.5 M |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 9.3 M |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 9.3 M |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 87 M |
| Running: | 19 M |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 87 M |
| Running: | 19 M |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympischer Platz, 14053 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16669/992489/2026-02-27 16:47:05