57. Birkhahnlauf
Sun, October 25, 2026
31535 Neustadt
31535 Neustadt
Wettbewerbe
- 2.3k
- 5.1k
- 10.2k
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.3 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Engelkenberg/ Schneeren, 31535 Neustadt, GMS-Koordinaten: 52°31‘28.2“N - 9°18‘23.7“E
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Engelkenberg/ Schneeren, 31535 Neustadt, GMS-Koordinaten: 52°31‘28.2“N - 9°18‘23.7“E
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.1 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 10 to 99 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 10 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Engelkenberg/ Schneeren, 31535 Neustadt, GMS-Koordinaten: 52°31‘28.2“N - 9°18‘23.7“E
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Engelkenberg/ Schneeren, 31535 Neustadt, GMS-Koordinaten: 52°31‘28.2“N - 9°18‘23.7“E
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 12 to 99 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 12 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat 3 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Engelkenberg/ Schneeren, 31535 Neustadt, GMS-Koordinaten: 52°31‘28.2“N - 9°18‘23.7“E
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Engelkenberg/ Schneeren, 31535 Neustadt, GMS-Koordinaten: 52°31‘28.2“N - 9°18‘23.7“E
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16122/986726/2025-11-29 15:12:19