20. Blüemlisalp-Lauf
Sun, May 31, 2026
3713 Reichenbach im Kandertal
3713 Reichenbach im Kandertal
Wettbewerbe
- 6.9k relay
- 9.4k Run & Walk
- 16k relay
- 16.1k
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 6.86 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Griesalp Hotelzentrum
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 9.4 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 456 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 456m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Griesalp Hotelzentrum
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 16 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Griesalp Hotelzentrum
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 16.12 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Griesalp Hotelzentrum
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6116/990918/2026-01-26 12:11:02