Bosselbachlauf
Wed, June 10, 2026
52393 Hürtgenwald-Vossenack
52393 Hürtgenwald-Vossenack
Wettbewerbe
- 5.7k
- 9.7k Walk/Nordic walk
- 9.7k
Race Overview
| Date: | Wednesday, June 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Im Steinsfeld 8, 52393 Hürtgenwald-Vossenack
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, June 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.7 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Im Steinsfeld 8, 52393 Hürtgenwald-Vossenack
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, June 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Im Steinsfeld 8, 52393 Hürtgenwald-Vossenack
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4870/997156/2026-04-10 19:25:03