Bothfelder Crosslauf Hannover
February 2027
30657 Hannover
30657 Hannover
Wettbewerbe
- 2.8k
- 4.6k
- 9.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Carl-Loges-Straße 12, 30657 Hannover
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Carl-Loges-Straße 12, 30657 Hannover
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9.2 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Carl-Loges-Straße 12, 30657 Hannover
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
15445/992770/2026-03-05 13:51:04