Brockenlauf
Sat, September 5, 2026
38871 Ilsenburg (Harz)
38871 Ilsenburg (Harz)
Wettbewerbe
- 3.9k
- 9.6k
- 9.6k Hiking
- 26.2k
- 26.2k Hiking
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.9 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Marienhöfer Str., 38871 Ilsenburg (Harz)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Time limit: | 03:30:00 hours |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Marienhöfer Str., 38871 Ilsenburg (Harz)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:55 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Time limit: | 04:35:00 hours |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Marienhöfer Str., 38871 Ilsenburg (Harz)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Time limit: | 03:45:00 hours |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Marienhöfer Str., 38871 Ilsenburg (Harz)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Time limit: | 05:30:00 hours |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, Marienhöfer Str., 38871 Ilsenburg (Harz)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4160/989246/2025-12-29 17:25:02