Büscherl - Trail
Sun, July 5, 2026
94350 Falkenfels
94350 Falkenfels
Wettbewerbe
- 9k Nordic walk
- 9k Trailrun
- 17k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Oberhofer Straße 11a, 94350 Falkenfels
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oberhofer Straße 11a, 94350 Falkenfels
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9 K |
| Participants: | children & students |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Oberhofer Straße 11a, 94350 Falkenfels
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oberhofer Straße 11a, 94350 Falkenfels
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Oberhofer Straße 11a, 94350 Falkenfels
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Oberhofer Straße 11a, 94350 Falkenfels
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
27705/997392/2026-04-13 20:25:05