Burgenlauf von Penzlin nach Burg Stargard
September 2026
17217 Burg Stargard
17217 Burg Stargard
Wettbewerbe
- 23.9k relay
- 23.9k
- 23.9k Walk
- 23.9k Hiking
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 23.9 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 2-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 23.9k relay .
Where:
Burg, Burg Stargard
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Penzlin, Alte Burg 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 23.9 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Penzlin, Alte Burg 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 23.9 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 23.9k Walk .
Where:
Burg, Burg Stargard
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Penzlin, Alte Burg 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 23.9 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Penzlin, Alte Burg 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3173/980585/2025-10-10 10:11:03