Rolandlauf Burg
November 2026
39288 Burg
39288 Burg
Wettbewerbe
- 2.8k
- 5.8k Nordic walk
- 6.8k
- 10.6k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.8 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brüderstraße 46, 39288 Burg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:32 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.8 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brüderstraße 46, 39288 Burg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.83 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brüderstraße 46, 39288 Burg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.59 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brüderstraße 46, 39288 Burg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16996/985358/2025-11-22 17:45:10