Calwer Hermann-Hesse-Lauf
March 2027
75365 Calw
75365 Calw
Wettbewerbe
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle, Badstraße, 75365 Calw
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle, Badstraße, 75365 Calw
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sporthalle, Badstraße, 75365 Calw
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
5849/995128/2026-03-26 15:41:03