Challenge Kaiserwinkl-Walchsee
Sun, June 28, 2026
6344 Walchsee
6344 Walchsee
Wettbewerbe
- Swim & Bike (91,9 km)
- Swim & Run (6 km)
- 5k
- Triathlon (Half distance )
- Relay triathlon (Half distance )
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Swim & Bike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 91.9 K |
| Swimming: | 1.9 K |
| Running: | 90 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Walchsee, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Swim & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Swimming: | 1 K |
| Running: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Walchsee, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Walchsee, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 90 M |
| Running: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Walchsee, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 90 M |
| Running: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Walchsee, Dorfplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
14320/997407/2026-04-13 20:43:04