Charlotte Covered Bridge 5K/10K & Half Marathon by Saucony
September 2026
Shelburne, VT 05482
Shelburne, VT 05482
Wettbewerbe
- 5k Run & Walk
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
407 Beach Road, Shelburne, VT 05482, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
407 Beach Road, Shelburne, VT 05482, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
407 Beach Road, Shelburne, VT 05482, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
407 Beach Road, Shelburne, VT 05482, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 400 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
407 Beach Road, Shelburne, VT 05482, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
407 Beach Road, Shelburne, VT 05482, US
Nearby accommodations
Contact
22259/977017/2025-09-18 08:11:05