ASB Christchurch Marathon
April 2027
8001 Christchurch
8001 Christchurch
Wettbewerbe
- 10k Walk
- 10k
- 13.1M (Walk)
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Sport: | walking |
| Distance: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Sport: | walking |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1114/997974/2026-04-17 00:11:02