15. Crailsheimer Sparkassenlauf
Sat, October 3, 2026
74564 Crailsheim
74564 Crailsheim
Wettbewerbe
- 4k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
- 10k relay
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 4 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adam-Weiß-Str., 74564 Crailsheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adam-Weiß-Str., 74564 Crailsheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adam-Weiß-Str., 74564 Crailsheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Relay: | 5-person relay |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Adam-Weiß-Str., 74564 Crailsheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6878/986717/2025-11-29 15:12:16