Stadtwerke Dinslaken energyrun
April 2027
46535 Dinslaken
46535 Dinslaken
Wettbewerbe
- 2.5k Walk
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:31 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 2.5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Voerder Straße 30, 46535 Dinslaken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Voerder Straße 30, 46535 Dinslaken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Voerder Straße 30, 46535 Dinslaken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Voerder Straße 30, 46535 Dinslaken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 1:10 hours |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Voerder Straße 30, 46535 Dinslaken
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Voerder Straße 30, 46535 Dinslaken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2761/1001104/2026-05-01 13:41:03