Dorflauf Geiß-Nidda
April 2027
63667 Nidda / Geiß-Nidda
63667 Nidda / Geiß-Nidda
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 10k relay
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Turnhalle, Zum Sportfeld, Nidda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Turnhalle, Zum Sportfeld, Nidda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 3.33 / 3.33 / 3.33 km |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
An der Turnhalle, Zum Sportfeld, Nidda
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2321/999341/2026-04-24 12:41:02