Eilenriede-Straßenlauf
August 2026
30173 Hannover
30173 Hannover
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:55 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hoppenstedtstraße 8, 30173 Hannover
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ausgang Eilenriede, Wolfstraße, Hannover
When:
Fri, 06.29, 18
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hoppenstedtstraße 8, 30173 Hannover
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ausgang Eilenriede, Wolfstraße, Hannover
When:
Fri, 06.29, 18
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1951 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:55 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hoppenstedtstraße 8, 30173 Hannover
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ausgang Eilenriede, Wolfstraße, Hannover
When:
Fri, 06.29, 18
Nearby accommodations
Contact
VfL Eintracht Hannover von 1848 e.V.
Hoppenstedtstr. 8
30173 Hannover
Germany
Tel.: 0511-703141
Email: kontakt@vfl-eintracht-hannover.de
Links: Official race info |
Website
Hoppenstedtstr. 8
30173 Hannover
Germany
Tel.: 0511-703141
Email: kontakt@vfl-eintracht-hannover.de
Links: Official race info |
Website
5766/975426/2025-09-05 12:01:02