Epic Cami de Cavalls 360º
October 2026
07750 Menorca
07750 Menorca
Wettbewerbe
- 190k Mountain biking (teams)
- 97k (teams)
- 190k (teams)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, October 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Mountainbike |
| Distance: | 190 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 3230 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 3230m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
comte cifuentes 89, 07750 Menorca
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
comte cifuentes 89, 07750 Menorca
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, October 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 97 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1489 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1489m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
comte cifuentes 89, 07750 Menorca
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
comte cifuentes 89, 07750 Menorca
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, October 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 190 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 3230 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 3230m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
comte cifuentes 89, 07750 Menorca
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
comte cifuentes 89, 07750 Menorca
Nearby accommodations
Contact
27690/985932/2025-11-22 17:59:06