Erfurt-Triathlon
Sun, August 23, 2026
99095 Erfurt
99095 Erfurt
Wettbewerbe
- Triathlon (12,9 km)
- Relay triathlon (25,75 km)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2.5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stotternheimer Strandbad, 99095 Erfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stotternheimer Strandbad, 99095 Erfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stotternheimer Strandbad, 99095 Erfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 10 M |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stotternheimer Strandbad, 99095 Erfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 10 M |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stotternheimer Strandbad, 99095 Erfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
13825/993641/2026-03-17 21:43:03