EuroNordicWalk Vercors
May 2026
38112 Méaudre
38112 Méaudre
Wettbewerbe
- 14k
- 7k
- 13k
- 17k
- 23k
- 11k
- 17k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 14 K |
| Participants: | adults |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13 K |
| Participants: | adults |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 17 K |
| Participants: | adults |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 23 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Monday, June 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Monday, June 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 17 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Méaudre
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Méaudre
Nearby accommodations
Contact
9982/964158/2025-06-14 09:11:03