39. Finteler Triathlon
Sun, September 6, 2026
27389 Fintel
27389 Fintel
Wettbewerbe
- Triathlon (26,4 km)
- Relay triathlon (42,7 km)
- Triathlon (42,7 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 21 K |
| Running: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schützenweg 0, 27389 Fintel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.7 K |
| Cycling: | 32 K |
| Running: | 10 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schützenweg 0, 27389 Fintel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.7 K |
| Cycling: | 32 K |
| Running: | 10 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schützenweg 0, 27389 Fintel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28076/987097/2025-12-03 21:15:05