First Call 5K, 10K, & 1/2 Marathon
March 2027
Waukesha, WI 53186
Waukesha, WI 53186
Wettbewerbe
- 1k
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 385 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
EB Shurts Building, 810 W College Ave, Waukesha, WI 53186, US
Nearby accommodations
Contact
23638/996149/2026-04-03 09:11:07