Fraunhofer Kriterium
Fri, May 15, 2026
94315 Straubing
94315 Straubing
Wettbewerbe
- 22.5k Road cycling
- 31.5k Road cycling
- 63k Road cycling
Race Overview
| Date: | Friday, May 15, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 22.5 K |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat 0.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Hagen 75, 94315 Straubing, DE
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 15, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 31.5 K |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat 0.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Hagen 75, 94315 Straubing, DE
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Friday, May 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 63 K |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat 0.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Hagen 75, 94315 Straubing, DE
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
30242/998988/2026-04-23 18:35:05