Kölner Frühlingslauf
March 2027
50933 Köln
50933 Köln
Wettbewerbe
- 3.4k
- 6.7k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.4 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kitschburger Straße, 50933 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kitschburger Straße, 50933 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 21, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kitschburger Straße, 50933 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5743/996276/2026-04-03 11:41:03