FunRun Südwest
Thu, June 18, 2026
90449 Nürnberg
90449 Nürnberg
Wettbewerbe
- 5k
- 6k Nordic walk
- 8.8k
Race Overview
| Date: | Thursday, June 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:40 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Südwestpark, 90449 Nürnberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Thursday, June 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Südwestpark, 90449 Nürnberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Thursday, June 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8.8 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Südwestpark, 90449 Nürnberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
1794/974941/2025-08-31 20:51:02