Gaflenzer Laufsporttag
Fri, June 12, 2026
3334 Gaflenz
3334 Gaflenz
Wettbewerbe
- 8k Mountain biking
- 8k Mountain run (relay)
- 8k Mountain run
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 340 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 340m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | Mountain run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 340 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 340m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | Mountain run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 340 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 340m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
8314/997162/2026-04-10 19:29:03