13ter Glühweinlauf Marienhagen
November 2026
51674 Marienhagen (Wiehl)
51674 Marienhagen (Wiehl)
Wettbewerbe
- 5k
- 7.3k Nordic walk
- 7.3k Walk
- 7.3k Walk/Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 120m and descents with a total elevation loss of 120m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
51674 Marienhagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 7.3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 100 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 100m and descents with a total elevation loss of 100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
51674 Marienhagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:25 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 7.3 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 100 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 100m and descents with a total elevation loss of 100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
51674 Marienhagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 7.3 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
51674 Marienhagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 170 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 170m and descents with a total elevation loss of 170m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
51674 Marienhagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6984/987868/2025-12-11 14:11:04