Gütersloh läuft
Wed, July 8, 2026
33335 Gütersloh
33335 Gütersloh
Wettbewerbe
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkstraße, 33330 Gütersloh
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 20 meters |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkstraße, 33330 Gütersloh
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 40 meters |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkstraße, 33330 Gütersloh
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
impulsevent GmbH & Co. KG
Artur-Ladebeck-Straße 8
33602 Bielefeld
Germany
Tel.: +4952198621554
Email: info@guetersloh-laeuft.de
Links: Official race info |
Website
Artur-Ladebeck-Straße 8
33602 Bielefeld
Germany
Tel.: +4952198621554
Email: info@guetersloh-laeuft.de
Links: Official race info |
Website
5829/997275/2026-04-13 18:23:02