Haasower Waldlauf
July 2026
03058 Cottbus-Haasow
03058 Cottbus-Haasow
Wettbewerbe
- 4.7k
- 4.7k Walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.7 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Alter Postweg, 03058 Cottbus-Haasow
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 4.7 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Alter Postweg, 03058 Cottbus-Haasow
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Alter Postweg, 03058 Cottbus-Haasow
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16772/972437/2025-08-07 10:11:05