HAKRO Stadtlauf
July 2026
74575 Schrozberg
74575 Schrozberg
Wettbewerbe
- 6k Walk
- 6k
- 10k relay
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, Schulstraße, 74575 Schrozberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, Schulstraße, 74575 Schrozberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Relay: | 5-person relay |
| Relay handoff point: | 2 / 2 / 2 / 2 / 2 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, Schulstraße, 74575 Schrozberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, Schulstraße, 74575 Schrozberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
1694/992523/2026-02-27 17:13:02