34. ADAC Marathon Hannover
April 11 - April 12, 2026
30159 Hannover
30159 Hannover
Wettbewerbe
- 4.2k
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 13.1M (Nordic walk )
- 26.2M
- 26.2M (Handcycling )
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Saturday, April 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.2 K |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, April 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | flat course |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 19 meters |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, April 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 2-6-person relay |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 19 meters |
Video
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
eichels: Event GmbH
Kleine Düwelstr. 21
30171 Hannover
Germany
Tel.: 05112887930
Email: kontakt@eichels-event.com
Links: Official race info |
Website
Kleine Düwelstr. 21
30171 Hannover
Germany
Tel.: 05112887930
Email: kontakt@eichels-event.com
Links: Official race info |
Website
107/995147/2026-03-26 20:51:02